W sercu Świebodzina znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które stanowi ważny element katolickiego życia duchowego regionu. To miejsce, będące częścią parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, przynależy do dekanatu Miłosierdzia Bożego. Jest również zintegrowane z diecezją zielonogórsko-gorzowską oraz metropolią szczecińsko-kamieńską.
Sanktuarium jest jednym z jedenastu sanktuariów w obrębie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, co podkreśla jego znaczenie na mapie religijnej Polski. Niezwykła architektura oraz duchowa atmosfera przyciągają licznych wiernych oraz pielgrzymów, którzy pragną pogłębić swoją wiarę i oddać cześć Miłosierdziu Bożemu.
Historia
27 listopada 1987 roku, podczas wizytacji, ks. bp dr Józef Michalik zlecił ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu, pełniącemu funkcję proboszcza parafii M.B. Królowej Polski, przedsięwzięcie budowy kaplicy lub kościoła w osiedlu Łużyckim w Świebodzinie. Różnorodne prace zaowocowały 16 kwietnia 1994 roku, kiedy to podczas polowej mszy św. ks. bp dr Adam Dyczkowski wmurował kamień węgielny nowego kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Budowla została konsekrowana 20 grudnia 1998 roku przez ks. bp Pawła Sochę, a następnie 25 sierpnia 1999 roku, ks. bp dr Adam Dyczkowski podpisał dekret erekcji parafii Miłosierdzia Bożego. Dnia 22 listopada 2008 roku, sanktuarium zyskało swoją konsekrowaną formę dzięki ks. bp dr Stefanowi Regmuntowi. Inicjatywa stworzenia sanktuarium proszę przypisać ks. prałatowi mgr Sylwestrowi Zawadzkiemu, który jest również autorem idei oraz wykonawcy budowy pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie. Obecnie kustoszem tego miejsca jest ks. Mariusz Kołodziej, który także pełni obowiązki proboszcza parafii.
Historia kultu
Początki kultu Miłosierdzia Bożego są głęboko związane z objawieniem, jakie miała św. Faustyna Kowalska, otrzymane w celi płockiego klasztoru. Jezus nakazał jej namalować obraz na swoje podobieństwo i opatrzyć go słowami „Jezu, ufam Tobie”. Obrona i modlitwa do Miłosierdzia Bożego wiąże się z obietnicami złożonymi przez Chrystusa, które dotyczą triumfu nad wrogami duszy i łaski szczęśliwej śmierci. Warto dodać, że kluczowym warunkiem uzyskania tych łask jest działanie w imię miłosierdzia wobec bliźnich, które może mieć formę czynu, dobrego słowa czy modlitwy.
Modlitwą będącą fundamentem kultu jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, odmawiana na paciorkach różańca. Specjalnym nabożeństwem związanym z tym kultem jest Godzina Miłosierdzia Bożego, która odprawiana jest w piątki pomiędzy godziną 15:00 a 16:00. Papież Jan Paweł II ustanowił wyjątkowy czas odpustu na drugą niedzielę wielkanocną, zgodnie z objawieniami przekazanymi przez Jezusa.
Przypisy
- Sanktuaria – Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej [online], diecezjazg.pl [dostęp 11.06.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia św. Michała Archanioła w Świebodzinie | Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie | Kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie | Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w ŚwiebodzinieOceń: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie